Fertilitet®
Ginekološka ordinacija i centar za lečenje steriliteta
Vantelesna oplodnja
U okviru asistirane reprodukcije grupisane su različite tehnike. Primarni tretman je VTO i važno je da par jasno razume osnovne faze koje čine jedan tipični ciklus, pre nego što započne lečenje.
Zakažite konsultacije...
VTO
Imate pitanje?
-
Asistencija
In vitro fertilizacija (IVF) ili vantelesna oplodnja (VTO) je tehnika potpomognute oplodnje gde se oplodnja odvija u laboratoriji. VTO uključuje različite postupke (npr. konvencionalnu VTO, ICSI i drugo) koji se primenjuju na parovima sa problemom bilo muškog ili ženskog steriliteta, kojima jednostavnije asistirane reproduktivne tehnologija (ART) nisu odgovarale ili su bile bez uspeha. Stopa uspeha tehnika VTO se kreće od 35% do 50% po postupku. U poslednjim decenijama postignuti su veliki pomaci i stalni napredak u sigurnosti i velikoj stopi uspešnosti tehnika potpomognute oplodnje.
Zakažite konsultacije...
-
Pouzdanost
Vantelesna oplodnja je bezbedna i efikasna procedura lečenja steriliteta, kako po ženu, tako i po novorođeno dete, za šta danas postoje brojni naučni dokazi. Iako ne predstavlja "čarobni štapić", sa trenutnom stopom uspeha po ciklusu (evropski prosek) efikasnija je od spontanog začeća kod zdravog mladog para.
-
Prednosti
- VTO je znatno uspešnija od indukcije ovulacije intrauterinom oplodnjom.
- Rano vantelesno oplođenje, kod mlađih pacijenata, je vrlo isplativo.
- In vitro oplodnja smanjuje učestalost rađanja blizanaca kod mlađih žena.
- Mogućnost izvođenja biopsije embriona sa sveobuhvatnim hromozomskim skriningom i prenosa jednog genetski normalnog embriona omogućava stopu implantacije od 65% za žene do 42 godine.
- Većina žena koje se podvrgavaju vantelesnoj oplodnji imaće na raspolaganju dodatne embrione za zamrzavanje.
Statistika
Sterilitet se tumači kao potpuna nemogućnost začeća i trudnoće, dok se pod infertilitetom smatra smanjena šansa za trudnoću koja se može povećati određenim medicinskim postupcima. O infertilitetu govorimo kada par ne može da ostvari trudnoću, uprkos redovnom nezaštićenom seksu. Otprilike svaki sedmi par može imati poteškoća sa začećem. Kao što pokazuje dijagramdijagram zavisnosti infertiliteta od starosne dobi, stopa infertiliteta kod ženske populacije znatno raste posle 35. godine života.
Iako je statistički "normalno" da žene doživljavaju nižu stopu trudnoće svake uzastopne godine, to takođe znači nižu stopu trudnoće bez obzira na lečenje. Žene koje imaju 35 i više godina, a bezuspešno nastoje da zatrudne prirodnim putem, treba da potraže savet lekara već nakon 6 meseci neuspešnih pokušaja.
Detaljnije ...